Halmstad Masters, lördag

Fem spelare från ÅBTK deltog i R1-tävlingen Halmstad Masters under lördagen. Under förmiddagen gick det fantastiskt bra men under efermiddagen gick det lite tyngre.

De första klasserna för vår del var 13-årsklasserna. Sebbe Karlsson hamnade i en trepool och började mot Sverigetvåan i klassen, Carl Ahlander-Johansson från BTK Linné. Sebbe stod upp bra i matchten som han förlorade med 7-11, 8-11, 6-11. I den avgörande matchen om vem som skulle bli tvåa i poolen vann Sebbe enkelt över den tre år yngre Lucas Kopriwa med11-4, 11-9, 11-1.

Lillebror Albin Karlsson började med att förlora med 10-12, 4-11, 7-11 mot Jonas Dahlqvist från Lindome BTK. Sen blev det segrar med 11-5, 11-6, 11-7 mot Mario Starcevic och 11-8, 6-11, 11-7, 11-7 mot jämnårige Filip Karlsson från Trollhättan. Därmed gick Albin också till slutspel. Det är väldigt imponerande i en R1:a i en klass med två år äldre motståndare.

Andy Wong inledde med 9-11, 4-11, 4-11 mot Halmstads Kim Johansson. Efter det kom Andy igång och vann över Lindomes Felix Bengtsson med 11-6, 12-10, 5-11, 11-9. I den sista poolmatchen kämpade sig Andy till en seger med 16-14, 10-12, 12-10, 10-12, 11-7 mot Våxtorps bollsnåle Joel Wiik-Nedrup. Tyvärr så räckte de båda segrarna inte till något avancemang. Andy blev utslagen på setkoefficient.

Samtidigt som våra killar spelade P 13 så storspelade Natalie Luu i F 13. Fröken Luu hamnade i en trepool och inledde mot Sverigefemman i klassen, BTK Rekords Alice Tolstoy. Natalie var bra med i början i seten innan det blev förlust med 8-11, 6-11, 6-11. Natalie var verkligen inte utspelad mot en betydligt mer meriterad och rutinerad motståndare. I den avgörande poolmatchen gjorde förmodligen Natalie sin livs match. Hon gjorde knappt ett fel på hela matchen och var fullständigt respektlös mot Sverigenian i F 12, Emilie Svensson från Falkenbergs BTK. Natalie vann med 11-4, 11-5, 11-8. Tre av våra fyra ungdomar var därmed vidare från poolspelet.

I sextondelsfinalen fick Albin möta den ständige antagonisten, den ett år äldre Albin Jeppsson från Lund. Albin vann första set med 11-8 innan Jeppsson vann tre med 11-6, 11-5, 11-5. 11-årige Albin skall dock ha all heder av sin insats.

Sebbe fick i sin sextondelsfinal möta tvåan i Andys pool, Felix Bengtsson. Det blev seger med 9-11, 11-7, 11-8, 11-2 för Karlsson den äldre. I åttondelsfinalen fick Sebbe möta Sverigefyran i klass, Alfred Lindblad från Stratos Enköping. Det blev förlust i tre jämna set med 8-11, 9-11, 8-11 efter en kanonmatch av Sebbe. Pappa Stefan menade att detta är det bästa hans äldste son har gjort. Det är bara att konstatera att Sebbe fortsätter att göra bra ifrån sig, precis som han gjort under den senaste veckorna.

Natalie fick i sin åttondelsfinalen möta den två år äldre Julia Fredriksson från Vaggeryd. Åstorpstjejen vann de två första seten med 11-6, 11-5 och Fredriksson var märkbart frustrerad. Natalie fortsatte fram till 4-2 i tredje set innan matchen tog en oväntad vändning. Julia Fredriksson vann matchen efter 11-5, 11-8, 11-6 i de tre avslutande seten. Det ska nämnas att Fredriksson höjde sig rejält medan Natalie tappade något lite. Insatsen i F 13 var dock mer än godkänd för Natalie.

I F 12 var det inte inte alls samma Natalie Luu som i F 13. I den första poolmatchen fick hon möta Emelie Nilsson på nytt. Denna gången förlorade Natalie med 9-11, 11-9, 9-11, 3-11. Just i denna match spelade Natalie ändå helt ok, men Emelie verkade väldigt revanchsugen och var mer på bettet. I den andra matchen vann Natalie med 11-5, 11-3, 11-3 mot den ett år yngre Elin G Snygg men man fick ändå en känsla av att Natalie inte var så intresserad. Min känsla besannades i den avgörande poolmatchen mot Kågerödstjejen Hanna Andren, som Natalie har förlorat några gånger mot. En oinspirerad Natalie Luu förlorade nu med 9-11, 9-11, 4-11 och var utslagen.

Albin hamnade en i en trepool i P 12 men motsåndet var tufft. Mot Sverigetrean Joakim Fernandez Brink från Eslövs AI blev det förlust med 9-11, 3-11, 3-11. I den andra matchen fick Albin precis som i P 13 möta Jonas Dahlqvist och förlorade denna gång med 11-7, 6-11, 6-11, 7-11.

När alla våra ungdomar hade spelat färdigt var det dags för undertecknad att spela i HS 2. Efter att varit i hallen i ca nio timmar var det kl 17.35 dags för mig att kliva i hagen direkt i en åttondelsfinal. Jag fick möta vinnaren i P 13, Carl Ahlander-Johansson. Det var en inspirerande utmaning även om den blev lite för tuff. Efter att haft en setboll i andra set förlorade jag med 5-11, 11-13, 5-11. Jag är ganska nöjd med min insats även om sifforna rann i väg lite i första och tredje set.

Dagens facit för vår klubb blev tre slutspelsplatser, varav två åttondelar och en sextondel. Det tycker jag är bra för att vara lilla Åstorp i en R1-tävling. Dock ska man aldrig slå sig till ro, utan det gäller att fortsätta att jobba hårt samtidigt som man ska ha kul på vägen.

Christofer Rosdahl

Kommentarsfunktionen är stängd.

Pin It on Pinterest