Lokaltidningen hälsade på igen!

lokaltidn-10

Lokaltidningens trevliga reporter Diana Larsson hälsade på oss på Haganässkolan ikväll.

Hon fick träffa Emma, Felicia, Natalie, Albin och Sebastian, som fick slita sig från träningen. Diana tog en del bilder och fick ett långt trevligt samtal med dem i klubblokalen. Där fick de berätta om hur länge de spelat, vad de har för ambitioner och vad de är duktiga på.

IMG_1891

Det var lite svårt att få dem att skryta med sina fina resultat i alla tävlingar de är med i, men det fyllde raskt Rolf och övriga på med!

IMG_1898

Åstorps Bordtennisklubb är som klubb ganska unik. Klubben står för alla deltagaravgifterna till medlemmarnas tävlande, vilket många andra klubbar låter föräldrarna betala. Så i ÅBTK avgör inte föräldrarnas plånbok hur ofta deras barn får tävla. Det är därför våra medlemmar får stor tävlingsvana och efterhand riktigt bra resultat.

För att kunna finansiera detta arrangerar vi flera tävlingar, Vårspelen, Cliffton Cup, Topp12 och Sydsvenska Mästerskapen (de två sistnämnda tillsammans med Skånes Bordtennisförbund).

Tack vare föräldrar och andra frivilliga blir det möjligt att fortsätta finansiera tävlandet för våra ungdomar!

Kommentarsfunktionen är stängd.

Pin It on Pinterest