Aptitfabriken Cup blev succé!

Under lördagen spelades en pingisskole-tävling på Haganässkolan. Stämningen var väldigt bra hela dagen och alla som ställde upp: spelare, föräldrar, mor-far föräldrar, ledare och inte minst våra duktiga ungdomar som är ute och spelar de flesta helgerna på året – de ställde upp och dömde och fixade runt om på tävlingen, för att allt skulle funka till allas belåtenhet. Även våra duktiga föräldrar som skötte om kiosken. Samtliga var på ett strålande humör och gnällde inte, så det var riktigt kul att vara där!

Nu skall vi skriva lite om det sportsliga:

 • P-9 – Kågeröds jättetalang Albin Persson vann, som troligen kan bli hur bra som helst. bara han fortsätter att träna och ligga i. Men även vi i Åstorp har talanger där. Marcus Engvall slutade på en delad tredjeplats, Maximillian Stråth, som har ett år kvar i klassen, blev femma. Men även vi har en jätte talang i Simon Jensen som endast är sju år. Han tog set i sin tävlingsdebut. Om han fortsätter med att inte missa någon träning så lär det snart bli stora resultat för honom.
 • P-11 – Även här vann Albin Persson från Kågeröd. Våra spelare Philip Hall slutade femma och visade sin talang. William Kaplan och André Braun slutade nia och det var också väldigt bra.
 • P-11 B – vanns av Daniel Tomic-Lindvall före Markus Engvall.
 • P-13Charlie Koivumäki-Fridlund och Jonny Löhr slutade på tredjeplats, Rasmus Braun och William Kaplan slutade på femteplats och Philip Hall och Daniel Tomic-Lindvall på en niondeplats. Bra jobbat killar!
 • P-13 BAndré Braun slutade där på andreplats, Andrija Malentin trea och Patrik Utterström på femteplats.
 • P-15 – Här vann Jonas Niva och Samir Mammadov blev femma.
 • P-15 B – Rasmus Braun och Charlie Koivumäki-Fridlund blev treor och Jonny Löhr blev femma.
 • F-9 – Här blev Emilia Larsson och Emelie Luu treor.
 • F-9 BElin Josefsson slutade tvåa och Luna Malentin trea.
 • F-11Malin Eriksen och Luna Malentin delade på femteplatsen.
 • F-11 BEmelie Josefsson blev tvåa, Emilie Larsson och Elin Josefsson treor.
 • F-13 – Här segrade Malin Eriksen och Emilia Josefsson blev fyra.

Om man betänker att våra spelare bara har spelat i två-tre månader, med något undantag, så ser det väldigt bra ut för klubben. Det finns talanger i alla klasser och alla deltagande, och även några som inte var med, kan bli bra pingisspelare om de fortsätter att träna. Alla har talang att lyckas om de bara fortsätter att ha kul tillsammans och fokuserar på träningen.

Så fortsätt träna med samma glada humör och inställning så blir det bra!

Kommentarsfunktionen är stängd.

Pin It on Pinterest