Ny helg – nya möjligheter

Förra helgen var ett gäng från Åstorp i kallaste Småland för att spela i Sydsvenska Mästerskapet. Det gick inte särskilt bra…

Vi har ofta förmånen att kunna rapportera om framgångar för våra spelare när de åker land och rike kring och tävlar. Men från Sydsvenska Mästerskapen fanns tyvärr inte så mycket roligt att berätta. Ingen av våra spelare överraskade, varken när det gäller resultat eller spel.

Så därför släpper vi den helgen och utgår ifrån att det var en kollektiv tillfällig svacka. Samt att vi tar nya tag kommande helg, för då har vi ett gäng (Maida, Moa, Nadja, Robin, Daniel, Loa, Frederik och Alexander) som åker till Tomelilla.

Det vore kul med bra placeringar, men ännu bättre om våra spelare överraskar med bra spel.

Att vi hjälper och stöttar varandra behöver knappt skrivas, för det funkar alltid när Åstorps BTK är ute. Det var för övrigt kanske det enda som värmde riktigt när vi spelade i Sydsvenska Mästerskapet…

Kommentarsfunktionen är stängd.

Pin It on Pinterest