Förlust för B-laget

Som väntat kunde våra spelare inte besegra starka Höganäs BTK, utan förlusten skrevs till 2–8.

Det är aldrig roligt att förlora, men redan när vi såg Höganäs laguppställnng förstod vi att det skulle bli mycket svårt att vinna. De har, sedan en tid, två av seriens bästa spelare i sitt lag. Nämligen Fredrik Stærk och Marcus Nilsson.

Och sedan ska man också veta att deras trea och fyra inte heller är lätta att tampas med.

Vårt lag bestod av en god blandning av gammalt och nytt, yngre och äldre. Georg Holmqvist gjorde debut för oss och det är inte mycket att säga om att han förlorade sina två matcher. Med lite mer matchträning kommer också vinsterna. Jim Persson stod tyvärr inte att känna igen den här kvällen på grund av skada i armen. Skadan innebar rent konkret att han inte kunde spela som brukar och är bäst på, alltså med rejäl kraft och fart. Därmed kunde Jim inte göra sig själv rättvisa och förlorade sina två matcher.

Våra vinster togs av Loa Schoug och Sven-Inge Jönsson som båda två gjorde riktigt bra ifrån sig. Förlusterna för dem kom mot duktige Fredrik Stærk.

Kommentarsfunktionen är stängd.

Pin It on Pinterest