Tjejerna vidare till SM-final

Felicia Do och Natalie Luu levde upp till favoritskapet och tog sig vidare från kvalspelet till finalen i lag-SM!

Vi vet inte säkert men vi tror att de två klara segrarna (3–0 och 3–0) mot Fisklir och Torslanda i kvalspelet långt uppe i Bohuslän möjligen kan ha något med coachens insats att göra. Och coach den här söndagen var ingen mindre än ordföranden Rolf Andersson. Felicia och Natalie gick faktiskt igenom kvalspelet utan förluster och kan nu börja se fram emot finalspelet i Skurup nästa månad.

Riktigt lika bra gick det inte för grabbarna i P13-kvalet. Loa Schoug, Marcus Engvall och Frederik Albæk vann första matchen mot Lyckeby med överlägsna 5–0, men mot Falkenberg gick det tyngre. Förlust med 3–5.

Klubbens huvudtränare, Robin Pettersson, var med som coach och efter skrev han så här på klubbens interna facebooksida: “Det var kul och lärorikt att vara med och coacha, pågarna gjorde sitt yttersta. Jag fick en del tankar om vad vi behöver jobba på för att bli ännu bättre”.

2 kommentarer » Skriv en kommentar

Pin It on Pinterest